Erős vár a mi Istenünk

Az első lépések a közös úton

ERŐS ...


Négy héten át erről lesz szó reggelenként. Ez az evangélikusok köszönése. Olyan mint a jó reggelt kívánok, csak benne van hitünk megvallása. A reformátusok úgy köszönnek: áldás, békesség. A katolikusok: dicsértessék a Jézus Krisztus! – Mindörökké, ámen. Baptisták, pünkösdiek: áldjon meg az ÚR! Zsidók: Shalom, azaz békesség néked. ERŐS vár a mi Istenünk. A Biblia ezt mondja: Isten a mi oltalmunk és erősségünk, mindig biztos segítség a nyomorúságban. (Zsoltár 46,2) 3 példát hadd hozzak arra, hogyan mutatkozik meg Isten ereje.

Gravitációs erő. Ez a erő biztosítja azt, hogy a földön minden stabilan álljon, hogy ne lebegjünk az űrben. Hatalmas erő, 10G, amely vonz, amelytől elszakadni szinte lehetetlen, óriási ellenerőt kell kifejteni, hogy ez sikerüljön egy űrhajónak. Isten vonzása hatalmas erő, akkor is hat ránk, ha nem akarjuk, ugyanakkor ha mindenképpen el akarnánk szakadni tőle, óriási ellenkezéssel, de megtehetjük, mert elenged, mert szabadságunkban áll azt választani, hogy ne ő legyen a viszonyítási pontunk, hanem a semmi közepén lebegjünk.

Tartóerő: 6 önként jelentkező fiú. Piramisba álljon. Szerintetek ki a legerősebb? Fent? Lent? Az életben azt látjuk, hogy az az erős, aki fent van, aki gazdag, akinek sokkal több lehetősége van kitörni a mélyről, akibe minden fiú szerelmes, akinek jó dumája van... A valóság azonban az, hogy az az erős, aki másokat hordoz, aki a többieket tartja. Isten tart bennünket, az egész világegyetemet, és személy szerint mindenkit. Akkor ő most nem fent van? A tény az, hogy lejött közénk. Lent van az élet sűrűjében, hogy megtartson minket.

Térerő: Vegyétek elő a telefonjaitokat. Térerő? Maximális. A Pilis mélyén, az erdő közepében nyáron a fiammal egy forrás mellett aludtunk éjszaka. Nem volt térerő. A technika nem fedte le azt a területet. A telefon használhatatlan volt. Isten ereje az egész teret és időt lefedi. Bárhol elérhető, bárhol kapcsolódhatunk a hálózatára. Segélyhívás. Információ. Navigáció.

Látjátok szemetekkel ezeket az erőket? Gravitáció, tartóerő, térerő. Nem. De jelen vannak. Istent sem látjuk, de jelen van, hatását észleljük. Az erővonalak a szív látásával rajzolódnak ki. Jól csak a szívével lát az ember, ami lényeges, az a szemnek láthatatlan.

A hétkezdő reggeli áhítatokon a szíveteket nyissátok ki. A szívetek titkon áhítozik, vágyik egy az értelmi ismeretszerzés mellett egy másfajta megismerésre. Az emberi szív Isten erejére vágyik, ez pedig az az evangélium, örömhír: hogy Isten szeret. Isten ereje a szeretete.

Imádkozzunk: Erős Isten! Alig ismerünk. Alig értünk. Te mégis körülveszel minket erőtereddel, magadhoz vonzol, megtartasz. Nagy a szereteted. Hadd tapasztaljuk meg. Segíts a szívünkkel látni. Ámen.


... VÁR ...

Egy tini sráccal történt meg egyszer. A legkisebb tesó volt, akit bátyjai csicskáztattak, vakarcsnak csúfoltak, akit még saját apja is szégyellt és elfelejtett, amikor egy híres ember látogatta meg a családot. Ez a srác háborús övezetben élt, próbálta a rábízott juhokat megvédeni a fronttól megvadult vadállatoktól. Aztán belecsöppent a fenyegetettség kellős közepébe, és gyerek létére nekiment az ellenség hatalmas vezérének, és egy darab kővel megölte a felfegyverzett terminátort. Ki tudja, hogy hívják? Ez a srác Dávid volt.

Dávidot az a híres ember, Sámuel titokban királlyá kente. Király, mi? Nem volt a gyerek még 18, és már király. Ja, de előtte a birkákat ganézta. És miután király lett, nem foglalhatta el a trónt, mert még uralkodott Saul, aki viszont kezdett futóbolondként viselkedni, és mindenkiben ellenséget látott. Dávidot először kedvelte, mert nagyon zene! volt, amit tudott. Ha lett volna akkor rádió, és felépítette volna magát, az MR2-Petőfin őt játszották volna a legtöbbet. Gitározása megnyugtatta még az őrült Sault is, egész addig, míg Dávid sikerére féltékeny lett, és meg akarta ölni, majd öletni.

Dávid ezután 10 éven át körözött személy volt, vérdíjt tűztek ki a fejére, a korabeli Interpol, a Moszad, az FBI kereste. Ő meg egyedül maradt, és nem értette, miért? „Király vagyok, és mégis bujkálnom kell ok nélkül”.

Képzeld magad a helyébe. Nem mehetsz emberek közé, az arcképed ott van a villanyoszlopokon, a neten, bárki föladhat a hatóságoknak. Nem mehetsz ismerőseidhez, mert őket sodrod veszélybe. Nem mehetsz haza. Nem találkozhatsz barátnőddel/barátoddal. Mindenki téged keres, és figyel minden jelre. Hova bújhatsz? Hol van biztos védelem, ahol senki sem talál meg? Ki ad erőt 10 évig így élni?

Ezt a tini srácot az élet korán megdolgozta, mégis: nem lett belőle gengszter, maffiózó, hanem egy olyan alázatos ember, aki magához vonzotta a hozzá hasonlóan kitaszított embereket, és igazi közösséggé formálta őket a kősivatag barlangjaiban élve. Ez a férfivá érett Dávid választ adott magának. Hol van védelem és erő?

Szeretlek, Uram, erősségem!
Az Úr az én kőszálam, váram és megmentőm,
Istenem, kősziklám, nála keresek oltalmat,
pajzsom, hatalmas szabadítóm, fellegváram!
(Zsoltár 18,2-3)

Figyelitek? Egy tininek minden, ami körbevesz és falat emel, az gát és börtön. Még akkor is, ha ezernyi veszély vesz körül. Ezért sem menekült Dávid falak mögé. Nem mondta, hogy építek egy bazi nagy erődítményt, és magánhadsereget toborzok, aztán majd megvédem magam. Nem, semmi vár, hatalmas falak. Csak az ÚR. Csak az Isten, Ő az én személyes váram, oltalmam, megmentőm, pajzsom, erőterem.

Milyen Isten mint vár? Hát ilyen! --- kitárt karok a keresztről --- Ő úgy lesz várad, hogy vár rád! Jézus vár, hogy öleljen. Jézus vár, hogy szeressen. Tudjátok, úgy, ahogy várod, hogy a párod öleljen és szeressen. Mert ebben az intimitásban, a bizalomban van a legnagyobb erő, a biztonság tudata, az oltalmazó erőtér. Tudod, hogy ő megvéd, ő nem adja ki más embereknek a titkaid. Mert tudod, hogy szeret. Isten is vár. Vár rád, hogy megtapasztald, hogy szeret, és erős várad szeretne lenni.

Imádkozzunk! Szeretsz minket, Urunk, és vársz minket! Erős várnak hívunk, de nemigen merünk még annyira bízni benned, mint Dávid. Kérünk, mutasd meg életünk dolgaiban erőd és szereteted jeleit, hogy nem bunkereinkbe meneküljünk, hanem a te karjaidba, a te erőteredbe. Kérünk segíts megtapasztalni Téged. Miatyánk...


... A MI ...


Álljanak fel azok, akik ...
szurkolók: Man.United / Barcelona / Milan
rajongók: Tankcsapda/ FankaDeli / Rúzsa Magdi / Ákos
felekezetek: ev. / kat. / ref. / bapt. / pünk. / más / sehova
... ide tartozónak érzik magukat:... megszólal a HIMNUSZ első néhány üteme.

Köröket, csoportokat alkothatunk. Szurkolók, rajongók, felekezetek, nemzetek MI-érzés. Valahová tartozás, valakikhez kapcsolódás. Csapatzászlók, csapathimnuszok, köszönések. MI: identitást ad. És ez jó!
De vizsgáljuk meg csoporttudatunk hátterét.
  • mi a célja? Pozitív – negatív, építő - romboló
  • Valamiért – valami ellen?
  • Kárpátia és rühellem a románt, a cigányt
  • Realnak szurkolok és nekimegyek a Barcásnak
  • evangélikus vagyok és utálom a katolikust
  • Erős vár a mi Istenünk – a miénk még erősebb!!! 
Ne csodálkozzunk a történelmen. 

  • Vallásháborúk: a csoporttudatot az határozta meg, hogy a másiknak más a birkaszaga, nem bírjuk elviselni. 
  • futballhuligánok: zöld-fehér <=> piros-fekete
  • Olimpia: 8 – 4 – 5, de a szomszéd országok messze mögöttünk, he-he, mi vagyunk a jobbak!
  • cigány-magyar ellentét: bőrszín, előítélet, önvédelem, kulturális másság
Annyira exkluzívak vagyunk!! Exkluzív interjú rendkívüli, hanem exkluzív = kizárólagosCsoporttudatunk leginkább kizárólagos, exkluzív. Én kiválasztom a kedvencem, s ha te nem vagy a kedvencem, nem engedlek be a körbe, nem veszlek fel ismerőseim közé, nem állok veled szóba. Ha büszkeségünk falakat emel közénk, és képtelenek leszünk kommunikálni, kommunióra, azaz közösségre lépni. Pedig mennyi érték van egy rapperben! És mennyi érték van egy metalbanda üzenetében. Keresd az értéket! Keresd azt, ami összeköt, és nem azt ami szétválaszt.

A MI Istenünk pont így tesz. Az ő csoporttudata egészen más. Nem exkluzív, hanem all-inclusive. Mindent magában foglaló. Mindenkit befogadó. Isten azt mondja: Nem ti választottatok ki engem, hanem én választottalak titeket. Isten nem csak a magyarok Istene, nem mi választottuk Őt. Ő választott minket, meg a cigányokat, meg a zsidókat, meg a vallásosakat, meg a keresőket, meg a hitetleneket, a buddhistákat, a törzsi vallásúakat, a mohamedánokat. Isten minden embert kiválasztott, mindenki az Övé, mindenki hozzátartozójaként tisztel, azaz szentnek tart, minden ember benne van az ő csapatában, senkit sem zár ki. Mindenkit meghívott a facebook oldalára, mindenki megismerheti őt. Csak rajtad áll, hogy visszaigazolod-e Őt, mint ismerőst. Ez a csapat nem kizáró. Hanem befogadó. Nem negatív, hanem pozitív. S amitől több, az az, hogy ez már közösség. Mert a tagjai számára közös az ég: az Isten.

Imádkozzunk! Fogjuk meg egymás kezét. Istenünk, mások vagyunk. Különbözőek. Segíts minket arra, hogy megtanuljuk a befogadó gondolkodást. Befogadni egymást és befogadni Téged.




... ISTENÜNK!


Ma a mi Istenünkről szólnék pár szót. ISTENről, akit minden nép igyekszik megnevezni, tulajdonságai alapján, ereje alapján, a hozzá való viszonya alapján. Azonban rögtön az elején tisztáznunk kell egy dolgot. Már az első görög filozófusok egyike, Xenophanész megmondta, hogy az emberek az isteneiket saját képükre formálják, ezért minden embernek más az Istenképe, máshogy képzeli el, más módon beszél vele, tartja vele a kapcsolatot. Van, akinek haragvó és diktátor istene van, másé viszont szereti őt és elnézi hibáit. Én most ezekről az istenekről nem tudok nektek okosakat mondani, ezek az ember alkotásai, és ki-ki ezért mondja magát a maga módján vallásos.

A mi Istenünkről azért tudok valamit, mert nem én alkottam, nem te alkottad, hanem fordítva: ő alkotott engem és téged a saját képmására. Valójában ha tükörbe nézünk, Istenünk tekintene vissza ránk, ha nem törtük volna darabokra a tükröt azzal, hogy megtagadtuk Őt.

Ki Ő? Hogyan mutatkozik be? Amikor Mózes megkérdezte az égő csipkebokorban, ki vagy te, mit mondjak a népednek, ki küldött hozzátok, akkor ezt felelte: Vagyok, aki Vagyok. (2Mózes 3,13-14) Jahve neve azt jelenti: a létige. A létezés és benne minden cselekvés. Minden élet forrása, minden élő kezdete. A Tied is.

Ezért érdekes, ahogy mi magyarok hívjuk Istent. Isten, Ős-Tenmagad. A Te Ősöd, akitől vagy, aki életed alapja, forrása. S mivel az életre Isten azt mondta, hogy jó, nemhiába hívják a germán nyelvek Gott=gut, God=good néven.

A mi Istenünk Élet. De hogy néz ki? Rajzold le az életet! Úgy, hogy minden legyen benne, ami élet. Nem tudod, csak egy részét megfestheted. Kutasd, mi az élet! Nem tudod az egészet, legfeljebb egy részének működését leírni. Ahogy a zeneszerző is csak egy részét kottázhatja le, a borász is csak egy részének az ízét, zamatát adhatja vissza a szőlőből, az orvos is csak az élőlényeket tudja gyógyítani, nem az életet... Isten mégis színeket fest a szürkeségbe, lelkednek megmutatja életed összefüggéseit, ráhangolja szívedet az örökélet dallamára, megízlelteti vele az élet örömét és meggyógyítja összetört képmás-arcodat.

Istent a mi véges elménk nem tudja befogadni – a véges a végtelent – ezért, mondjuk úgy, transzformálta magát a történelem egy időpontjában, emberré lett Jézusban, érthetővé és befogadhatóvá tette magát, megtörte a magunkra rántott halál erejét, és világosságra hozta az elmúlhatatlan életet. (2Tim 1,10). Ezért ha kérdeztek, ki Isten, akkor én csak annyit tudok mondani: Jézus. Nézz Jézusra, és megismered Istent. Mindent megértesz Róla, ha szíved nyitva van Előtte.

Imádkozzunk! Jézus! Isten Fia. Lét-Igéje. Te vagy az Élet. Mutasd meg nekünk saját életünk eredetét és célját. Mutasd meg nekünk Istent, akihez tartozunk. Mutasd meg nekünk az élet teljességét szóban, dalban, tettben, borban, fényben, szívben, kézben, ismeretben, szeretetben. Ámen. 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése